Veeisake,
vee-emake,
vee vaimuke,
tulge, võtke ära oma viha inimesest
Eesti ja vesi on käinud kokku aegade algusest.
See peegeldub ka meie mütoloogias – vee austamisest vanarahva seas on võrsunud lugematu arv mütoloogilisi tegelasi:
veteema ja -isa, näkid, vesihaldjad, kaevuvaimud, merejumal, vetevana, jpt.
Saaremaal näiteks tunti kotermanni ehk laevavaimu, Setomaal aga olla nähtud vetevaimu ja muidugi on Ülemiste vanake ootel,
et Tallinn valmis saaks.
Vanarahva jutu kohaselt käidi allikatel pühalikke pesemisi tegemas. Kui keegi oli midagi halba teinud, siis just allikavesi oli see, mis jälle puhtaks tegi. Sama lugu oli haigustega – põdejad toodi allikale ja küll nad sellelt tervist on saanud. Näiteks Kuusalu allikale olla üks rikas mees toonud ohvriks 300 härga selle eest, et allikas ta terveks tegi.
Eriti on allikavett peetud heaks silmahaiguste vastu. Silmaallika tundsid vanad eestlased ära sellest, et too voolab põhja poole.
Näiteks Jõgevamaal, Siniallikatel käisid vanasti inimesed enne uusaastaööd, vaimude tunnil ehk keskööl, lähkritega, ankrutega ja tõrte sees vett koju viimas. Seda vett inimesed jõid ning pesid silmi, et need alati terved oleks. Ühtlasi võttis see uskumuse järgi ära tedretähnid ning külge ei hakanud enam rõuged, leetrid, kärnad ja inimene oli terve.
Vett on alati peetud ka armuasjade kordaseadjaks. Nii räägitakse lugusid Lavi allikast Lääne-Virumaal. Kui noormees ei saa aru neiu tunnetest tema vastu või ei taha neid mõista, siis tuleb neiul võtta kas või pisutki selle imelise allika vett, noormehele ükskõik mil moel sisse joota ning kohe sellestsamast silmapilgust, kui vesi on noormehe kõhtu kadunud, ei saa too enam oma silmi neiu pealt ära ja kosjakaubad on koos hiljemalt kahe nädala pärast.
Põhjuseid, miks veemütoloogia Eestis nii arenenud on, on tuhandeid: lisaks suurele Läänemerele on Eestis üle 2500 järve, rohkem kui 2000 vooluveekogu ja pisut üle 1000 puhtaveeallika. Ega asjata kasutata sõna “allikas” sünonüümina kirjeldamaks kust midagi alguse saab – puhtast allikaveest saab alguse elu.
Armastatud Eesti vesi Auralt on eriti puhas – puuritud 410 meetri sügavuselt iidsest Eesti maapõuest.